Гормон DHEA (ДГЕА) – один з найважливіших “гормонів молодості”, який виступає прекурсором статевих гормонів, джерелом для синтезу естрогенів та андрогенів. Таким чином, чим вище рівень дегідроепіандростерону, тим вище можуть сягати значення жіночих і чоловічих гормонів, необхідні для міцного здоров'я та збереження молодості.
Функції ДГЕА:
забезпечує продукцію інших статевих гормонів,
має анаболічну та регенеративну дію,
забезпечує профілактику серцево-судинних та метаболічних проблем,
допомагає тримати в нормі вагу та запобігає діабету,
підвищує лібідо та захищає репродуктивне здоров’я,
покращує когнітивні функції,
зберігає молодість шкіри та волосся,
допомагає протистояти стресу.
Високий рівень ДГЕА позитивно впливає на імунітет, нервову систему, обмін речовин, стан шкіри та слизових оболонок. А низький рівень ДГЕА призводить до погіршення загального самопочуття, пам’яті, настрою та стресостійкості.
ЩО ТАКЕ ДГЕА?
Дегідроепіандростерон є стероїдним гормоном, рівень якого досягає піку в 20+ років та поступово знижується з віком, через що відбувається спад синтезу й чоловічих, і жіночих гормонів. До 40 років приблизно рівень ДГЕА знижується вполовину. Як наслідок відбувається прискорення процесів старіння, зниження захисних властивостей організму та розвиток асоційованих з віком хвороб.
З ДГЕА у чоловіків утворюється тестостерон та андростендіон, у жінок – естроген та прогестерон, саме тому рівні дегідроепіандростерону є найвищими серед інших гормонів. Його продукують наднирники, так само як і кортизол. Саме тому при вигоранні (виснаженні наднирників через хронічний стрес), вони не можуть виконувати свою функцію оптимально, адже змушені синтезувати переважно лише гормон стресу кортизол і рівень статевих гормонів критично знижується.
DHEA для жінок
Дефіцит ДГЕА у жінок має такі наслідки:
набір жирової маси, погіршення метаболізму,
сухість та зниження пружності шкіри,
зниження лібідо,
погіршення пам’яті та мотивації,
погіршення сну, безсоння,
дратівливість, депресія,
підвищення рівня інсуліну, що призводить до більшого ризику діабету, високого холестерину, гіпертонії, захворювань серцево-судинної системи, остеопорозу та зниження когнітивних функцій.
В свою чергу ДГЕА С підвищений у жінок є свідченням дисбалансу гормонів і може призводити до ожиріння, виникнення акне, випадіння волосся, СПКЯ, проблем із репродуктивною системою, а також може вказувати на дисфункцію кори надниркових залоз. ДГЕА-С або ДГЕА-сульфат коли здавати: коли є проблеми з надлишковою вагою, при вугровій хворобі, гірсутизмі та інших ознаках підвищення андрогенів.
DHEA для чоловіків
Дефіцит ДГЕА у чоловіків має такі наслідки:
погіршення імунітету,
зниження настрою, депресія,
ожиріння та діабет 2 типу,
зниження лібідо та потенції,
втрата м’язової маси та набір ваги,
погіршення стану шкіри та волосся,
остеопенія та остеопороз,
серцево-судинні захворювання,
погіршення пам’яті та працездатності.
ДГЕА сульфат це один з ключових аналізів для оцінки гормонального статусу, адже його рівень напряму визначає і зовнішній вигляд, і самопочуття, і чоловіче статеве здоров’я. ДГЕА коли здавати: зниження стресостійкості, поганий сон, тривожність (що може вказувати на дисбаланс кортизолу, який знижує рівень гормону ДГЕА), втрата сексуального бажання, суха та витончена шкіра і волосся, зниження енергії, зайва вага та метаболічний синдром.
ЯКУ РОЛЬ ВІДІГРАЄ ПРИЙОМ ДГЕА У КОМПЛЕКСНІЙ АНТИ-ЭЙДЖ ПРОГРАМІ ПРЕВЕНТИВНОГО МЕДИЧНОГО ЦЕНТРУ GAMA CONSULTING
Оптимізація рівня ДГЕА дозволяє досягти комплексного омолодження організму: сповільнити вікові косметичні зміни, відновити енергійність, міцний сон та імунітет, покращити якість статевого життя та профілактувати велику кількість захворювань, пов’язаних зі зниженням синтезу статевих гормонів. Прийом ДГЕА відновлює баланс гормонів, знижує запалення та покращує обмін речовин, позитивно впливає на ендотелій та здоров’я серцево-судинної системи, знижує ризики нейроендокринних патологій, тромбозу, остеопорозу і інших захворювань.
ДГЕА також застосовується для компенсації наслідків хронічного стресу і дисбалансу кортизолу, що дозволяє посилити стресостійкість та безпечно відновити ресурс організму. Гормон стресу кортизол є нейротоксичним, отже впливає на зниження когнітивних функцій та ризик розвитку хвороби Альцгеймера, та впливає на зниження синтезу не лише статевих гормонів, а й гормону росту, мелатоніну, гормонів щитоподібної залози. А оптимізація рівня ДГЕА ефективно нейтралізує руйнівну дію кортизолу.
Автор: Ольга Бут, кмн., лікар вищої категорії, лікар ейдж-менеджер
Comments