top of page

БІЛЬШЕ ПРО СИСТЕМУ КЕРУВАННЯ ВІКОМ ТА ЗДОРОВ'ЯМ В ІNSTAGRAM

Тут ви знайдете більше цікавої інформації.

Фото автораЄвген Шагов

Dioscorea — рослина, що може відновити ваш гормональний баланс?

Оновлено: 15 жовт.

Ямс — загальна назва кількох видів рослин роду діоскорея (Dioscorea), що вже давно та широко культивуються в Китаї як функціональна їжа та природні ліки. Також останніми десятиліттями його активно вирощують в Африці через високий потенціал ямсу як джерела вуглеводів, клітковини, крохмалю та цукру. 

Ямс

Та окрім харчової цінності, ямс представляє особливий інтерес для превентивної медицини та фармакології. Все тому, що він містить стероїдні глікозиди, продукти ізопреноїдного метаболізму в рослинах, оскільки було показано, що вони ефективні та безпечні при лікуванні або пом'якшенні різних несприятливих симптомів захворювань:

  • здатні стабілізувати ендокринний профіль,

  • мають відновлюючу та м'яку анаболічну дію, 

  • підвищують стресостійкість і витривалість під час інтенсивних фізичних навантажень,

  • мають виражену імуномодулюючу дію,

  • застосовуються для компенсації вікового зниження рівня статевих гормонів. 


Тому деякі види дикого ямсу використовують у вигляді суплементів та як джерело для промислового виробництва біоідентичних гормонів (зокрема ДГЕА та статевих гормонів). Та терапевтична користь і цінність ямсу насправді навіть більша, ніж вважалось донедавна:


  • Фармацевтичний потенціал різних видів Dioscorea пояснюється наявністю в рослині окрім поживних компонентів значної кількості вторинних метаболітів — біоактивних сполук, що модулюють метаболічні процеси, виявляючи численні корисні для здоров'я ефекти, такі як антиоксидантна, антигіпертензивна, протизапальна та антидіабетична активність, інгібування рецепторної активності, інгібування або індукція ферментів та індукція та інгібування експресії генів, що призводить до покращення здоров'я.


  • Дослідження різних сортів ямсу виявили в ньому флавоноїди, феноли, сапоніни, таніни та алкалоїди, а пептиди та білки ямсу продемонстрували антиоксидантну та імуномодулюючу дію, що говорить про можливе клінічне застосування для лікування запальних захворювань, серцево-судинних захворювань, вікових патологій, ендокринних розладів, профілактики раку та остеопорозу. 


  • Залежно від сорту склад біоактивних компонентів ямсу різниться. Та основний інтерес зазвичай становив спіростанний стероїдний сапогенін, відомий як діосгенін. Присутність діосгеніну, аглікону діосцину, в кількох видах ямсу, робить ямс одним із провідних джерел для синтезу стероїдних препаратів (естрогену, прогестерону та інших гормонів) у фармацевтичній промисловості. Джерело: doi: 10.3390/molecules27082530


  • Втім діосгенін є не лише джерелом для продукції препаратів, а й дієвою біоактивною речовиною. Зокрема, цей стероїд діоскореї, структурно схожий на дегідроепіандростерон, у дослідах на тваринах продемонстрував ефективне покращення гіперглікемії — нормалізацію рівня цукру завдяки підвищенню рівня ДГЕА, а у дослідженні на людях підтвердив свою ефективність як анаболічний прогормон, суттєво покращивши процес набору м’язової маси при середньо інтенсивних фізичних навантаженнях у людей середнього та старшого віку. Джерело: doi: 10.1016/j.jsbmb.2014.02.020; 10.3390/nu15112438


  • В процесі вивчення метаболічних шляхів, а також спостереження за такими процесами проростання як вуглеводний обмін, цикл TCA, метаболізм азоту, метаболізм ліпідів, метаболізм поліфенолів і метаболізм фітостеролів, було науково доведено вміст у зразках ямсу 27 метаболітів, включаючи первинні похідні, пов’язані з виробництвом енергії, такі як органічні кислоти, амінокислоти, цукри та ліпіди, а також вторинні метаболіти з різними перевагами для здоров’я, такі як фенольні та стероїдні сполуки. Джерело: doi: 10.3390/foods9091304


  • Інші дослідження, також присвячені вивченню хімічного складу і поживних речовин, теж фіксують наявність наступних сполук: незамінні амінокислоти, полісахариди, флавоноїди, фенольні кислоти та фітостероїд-попередник діосгенін, фенольні метаболіти, пов’язані з утворенням енергії (елементів вуглеводного обміну), а також ідентифіковані деякі стероїдні вторинні метаболіти, включаючи B-даукостерин, діосцин, протодіосцин і десгалактотигонін, що належать до класу стероїдних сапонінів і використовуються як основні активні інгредієнти китайського ямсу для лікування ішемічної хвороби серця, пухлин, запалення, антиоксидантних і тканинозахисних властивостей. 

    Джерело: doi: 10.24326/asphc.2024.5247


  • Нещодавні дослідження також продемонстрували наявність у ямсі не лише біоактивних сполук, корисних для профілактики хвороб та гормонального балансу, а й природних гормонів. Так завдяки дослідженню хімічних характеристик Dioscorea, для чого застосовувалась надвисокоефективна рідинна хроматографія в поєднанні з спектрометрією UPLC-QTOF/MS, було виявлено тридцять вісім сполук у корі та м’якоті бульби ямсу, серед яких, окрім алантоїну та флавоноїдів, було зафіксовано і дегідроепіандростерон (гормон молодості ДГЕА). Джерело: doi: 10.1002/cbdv.202000856


Таким чином дикий ямс є не лише цінним компонентом для фармакологічної промисловості, а й дієвим терапевтичним фітопрепаратом, здатним природним шляхом покращувати ендокринний профіль у жінок та чоловіків шляхом оптимізації рівня ДГЕА — попередника жіночих та чоловічих гормонів. 

Та нагадаємо, попри безпечність та природне походження, фітогормони та прогормони не варто застосовувати самостійно. Самолікування може бути небезпечним для здоров’я. Для призначення потрібного типу та індивідуального визначення дози препаратів звертайтесь до лікаря ейдж-менеджера.

22 перегляди0 коментарів

Пов'язані пости

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page