top of page

БІЛЬШЕ ПРО СИСТЕМУ КЕРУВАННЯ ВІКОМ ТА ЗДОРОВ'ЯМ В ІNSTAGRAM

Тут ви знайдете більше цікавої інформації.

  • Фото автораЄвген Шагов

КЛІТИННА ТЕРАПІЯ — МАЙБУТНЄ, ЩО ВЖЕ НАСТАЛО?

Оновлено: 30 лист. 2023 р.

Адаптований переклад Євгена Шагова статті Майкла Мілкена, голови аналітичного центру Milken Institute (США) “Another Medical Revolution Is Under Way”.

Медичне зображення клітини
Клітинна терапія

20 років тому ми не могли собі уявити застосування клітинної терапії, а сьогодні — це вже реальність, — зазначає Майкл Мілкен. І це дійсно неймовірно, який крок медицина зробила за останні десятиліття. Та чи справді біотехнології стали буденністю і без якого компоненту жодні інновації не працюють, розкажу на власному прикладі наприкінці статті. А поки зануримось в історію. Пан Мілкен наочно описав стрімкість наукового прогресу минулих років та масштабність викликів, які він дозволив подолати.


Загроза поліомієліту в Америці 1950-х роках була такою, що існували побоювання щодо ризику банкрутства всієї країни через потребу в будівництві “iron-lung hotels” (буквально — готелів залізних легень).


Прим.Є.Ш.: “Залізними легенями” зветься апарат штучної вентиляції легень — механічний респіратор, в який наче в капсулу поміщають людину для стимуляції дихання без м’язового контролю через зміну тиску повітря. Апарат зовнішньої вентиляції легень був винайдений майже століття тому для лікування дихальної недостатності. Та піку актуальності набуває в 40-х та 50-х роках ХХ сторіччя в період спалаху епідемії поліомієліту — смертельно небезпечного захворювання, що часто призводить до паралічу та потреби у штучній підтримці дихання.


У 1987 році Опра Вінфрі сказала телевізійній аудиторії, що “1 з 5 гетеросексуалів може померти від СНІДу через три роки”. Високопоставлені чиновники Каліфорнії в березні 2020 року попередили, що половина з 39 мільйонів жителів штату може бути інфікована Covid за два місяці, і що п’ять мільйонів, які потребуватимуть госпіталізації, переповнять менше ніж 100 000 доступних лікарняних ліжок.

Іноді ми забуваємо, що ще в XIX столітті люди страждали від жахливих операцій без анестезії та пологів без антисептичних процедур. У першій половині ХХ століття клінічна медицина демонструвала повільний прогрес. Медичні дослідження були спорадичними, і ледь не єдиним досягненням був розвиток громадської охорони здоров’я, який врятував мільйони людей завдяки базовій санітарії.


Навіть на початку 1970-х років, коли я почав використовувати свої ресурси для підтримки медичних досліджень, лікарі здебільшого могли лише спостерігати шкоду, яку спричиняли найсерйозніші хвороби. Арсеналу для лікування у них було все ще замало. Ситуація почала покращуватись лише після того, як дослідження виявили механізми захворювання на генетичному, молекулярному та клітинному рівнях.

Тепер наука дозволяє нам реагувати на кризи в області охорони здоров’я за допомогою антибіотиків, вакцин проти поліомієліту, статинів, секвенування геному, імунотерапії, моноклональних антитіл, антиретровірусних коктейлів, роботизованих операцій, удосконаленого харчування, нових потужних діагностичних сканувань, сфокусованого ультразвуку, штучного інтелекту, редагування генів Crispr і мРНК-вакцин.


Досягнення медицини за останні півстоліття були приголомшливими: серцево-судинні захворювання скоротилися вдвічі, СНІД все більше контролюється, смертність від раку скорочується, знайдено рішення для кількох спадкових хвороб, вакцини від Covid поставлені в рекордні терміни.

Двадцять років тому ідея помістити живу клітину в людину, скерувати її до певного місця та виконати певне завдання вважалася неможливою. Сьогодні це реальність!


Клітинна терапія та її застосування – це те, над чим сотні компаній працюють сьогодні. Та це лише початок. Як я зазначив у своїй новій книзі “Faster Cures: Accelerating the Future of Health”, попереду очікується експоненційний прогрес, оскільки нові відкриття досягають клініки з неймовірною швидкістю. Тепер ми цілком обґрунтовано можемо розмірковувати про терапію, яка дасть нам можливість видаляти крихітні ракові пухлини з нашого тіла, так само як стоматологи рутинно чистять наші зуби. Ми можемо шукати можливість отримати імунітет від десятків вірусів за допомогою однієї вакцини та редагувати гени для усунення багатьох вроджених дефектів. Ми можемо уявити вирощування нових органів із власних клітин пацієнтів та уповільнення процесу старіння.


Рушійною силою цього прогресу є вражаючий розвиток нашої здатності виробляти, маніпулювати, зберігати, отримувати та передавати інформацію. Швидші, дешевші та доступніші дані зробили революцію в медичних дослідженнях. Науковець-одинак, який працює за лабораторним столом, вже навряд може зробити медичний прорив. Тепер наука — це командна діяльність.

У дослідженнях раку головний дослідник, який стоїть за будь-яким прогресом, може покладатися на спеціальні навички радіаційного онколога, біолога, що спеціалізується на захворюваннях, еволюційного еколога, біофізика, геобіолога та експерта з еволюційної динаміки. Навіть фахівці з теорії ігор можуть зробити свій внесок, моделюючи дарвінівське суперництво, за допомогою якого клітини змагаються, щоб стати успішною пухлиною. Командна робота таких експертів часто відбувається в кількох країнах, але технології об’єднують їх у бездоганну творчу одиницю.


Нові обчислювальні інструменти прискорюють прогрес у всіх сферах медицини. Лікарі можуть точніше націлюватися на рак за допомогою правильних ліків, у правильних кількостях, у потрібний час, з меншою кількістю побічних ефектів, оскільки тепер вони можуть секвенувати фактичні пухлини. Наукове розуміння імунної системи, компонентів крові та мікробіому зросло на порядки. Успіхи в секвенуванні кишкових мікробів дозволяє краще харчуватися (високоточно підбирати раціон).

Час для розробки вакцин скорочується. Те, на що раніше були потрібні роки, можна зробити за лічені дні. Використовуючи штучний інтелект (AI), машинне навчання (ML) та величезну обчислювальну потужність, вчені тепер можуть створювати ліки з нуля всередині лабораторного комп’ютера.

Та попри весь цей прогрес і майбутні перспективи, такі проблеми, як забезпечення рівності у питаннях охорони здоров’я, залишаються. Той, хто живе в заможніших країнах, живе на роки, якщо не десятиліття, довше, ніж середньостатистичний мешканець Африки, Латинської Америки чи Південної Азії.


Дослідження показало, що під час 20-хвилинної поїздки на метро від центру Манхеттена до Південного Бронкса середня тривалість життя зменшується на 10 років — на шість місяців за кожну хвилину поїздки!

В дослідженні говориться, що “різниця між районом Chicago Loop та Вест-сайдом міста становить 16 років!”. Дослідження Національного інституту здоров’я показало, що в центрі Балтимора чоловік може розраховувати на те, що середня тривалість життя становить 63 роки. За п’ять миль, у районі Greater Roland Park/Poplar Hill, цей показник сягає 83!

Навіть маючи доступ до найкращої медичної допомоги, занадто багато людей продовжують руйнувати своє здоров’я через нехтування чи жорстоке поводження. Ось чому я був змушений включити в свою книгу розділ про профілактику. Чудово, коли медична наука розробляє нові ліки; та куди краще, коли ми можемо запобігти виникненню хвороби. Як сказав мені один керівник фармацевтичної компанії: “Наступними видатними ліками стануть прогнозування та профілактика”. Чим більше ми вирішимо зосередитися на таких соціальних детермінантах здоров’я, тим більше переваг отримаємо від революції у медико-біологічних науках.


І він дійсно правий. Стрімкість прогресу важко переоцінити, ми справді живемо в унікальний час наукової революції. В моєму дипломі про здобуття повної медичної освіти за спеціальністю “Лікувальна справа” стоїть 2003 рік. За вікном 2023. Тим часом я вже 10 років працюю у сфері превентивної медицини, особисто маю два патенти в галузі BioTech та багато років успішно застосовую клітинну терапію у своїй практиці та для підтримки власного здоров’я. Хто б сказав мені-абітурієнту, що це стане можливим так скоро, навряд чи повірив би.

Та це наша неймовірна реальність. Зокрема, терапія стовбуровими клітинами, яка вінчає піраміду інструментів Age Management — абсолютно унікальна за своїм потенціалом та неймовірна ще на початку століття технологія, вона ВЖЕ СТАЛА хоч і дороговартісним, та в цілому доступним засобом лікування та оздоровлення, який широко застосовується від косметології до ортопедії, і, звісно, в протоколах превентивної терапії.


Та не можу не погодитись з паном Мілкеном також і в тому, що всі феноменальні досягнення сучасної медицини є марними, коли немає фундаменту. І майбутнє саме за поєднанням технологій та превенції. І це майбутнє вже настало. Назва його вам відома — це керування віком.

Age Management має достатньо технік, здатних вас здивувати. Та рухатись все одно необхідно від основ, правильно крокуючи наступними сходинками. Щоб допомогти вам на цьому шляху, і створено GAMA Consulting. Скажіть рішуче “Я хочу і зможу” для першого кроку, а далі ми спільно допоможемо досягти будь-яких вершин.
bottom of page