Не лише стовбурові клітини. Прорив в розумінні регенерації
- Євген Шагов
- 19 лип. 2024 р.
- Читати 3 хв
Адаптований переклад Євгена Шагова
Вчені з Кембриджського університету виявили, що тип білих кров'яних клітин, що має назву регуляторні Т-клітини, є великою популяцією клітин, які постійно переміщаються по всьому організму у пошуках пошкоджених тканин для їх відновлення. Це відкриття перевертає традиційне уявлення про те, що регуляторні Т-клітини існують як множинні спеціалізовані популяції, обмежені певними частинами тіла. Кожна хвороба, травма чи інфекція викликає імунну реакцію і це відкриття може допомогти нам контролювати ці процеси.

Дослідники кажуть, що їхні висновки означають, що можливо відключити імунну відповідь організму та відновити ушкодження у будь-якій конкретній частині тіла, не впливаючи на решту його частин.
Це означає, що для лікування хвороб можна використовувати цілеспрямовано більш високі дози препаратів з потенційно швидкими результатами.
“Ми відкрили нові правила імунної системи. Ця “єдина армія цілителів” може робити буквально все: відновлювати пошкоджені м'язи, змушувати жирові клітини краще реагувати на інсулін, відновлювати волосяні фолікули. Подумати тільки, що ми можемо використовувати її для такого величезного спектра захворювань — це фантастика: вона має потенціал для використання практично для всього!” — каже професор Едріан Лістон з відділення патології Кембриджського університету, старший автор статті.
Щоб досягти цього відкриття, дослідники проаналізували регуляторні Т-клітини, присутні в 48 тканинах в організмі мишей. Це показало, що клітини не є спеціалізованими або статичними, а переміщуються тілом туди, де вони потрібні.
Вчені впевнені, тепер, коли ми знаємо, що ці регуляторні Т-клітини присутні по всьому тілу, в принципі ми можемо створювати локальну імуносупресію та регенерацію тканин, націлену на один орган, — це значне поліпшення порівняно з поточними методами лікування, коли ми “б’ємо з гармати по горобцях”
Використовуючи вже розроблений ними препарат, дослідники на тваринних моделях продемонстрували, що можна залучити регуляторні Т-клітини до певної частини тіла, збільшити їх кількість та активувати їх, щоб відключити імунну відповідь та сприяти загоєнню всього лише одного органу чи тканини.
Таким чином новий тип лікування полягає у збільшенні кількості регуляторних Т-клітин у цільових областях тіла, що може застосовуватись для терапії аутоімунних захворювань, зокрема, розсіяного склерозу, та багатьох інфекційних захворювань.
Більшість симптомів інфекцій, таких як COVID, виникають не через сам вірус, а через атаку імунної системи організму на вірус.
Як тільки пік хвороби проходить, регуляторні Т-клітини повинні відключити імунну відповідь організму, але в деяких людей цей процес не дуже ефективний і може призвести до суттєвих проблем. Нове відкриття означає, що можна використовувати ліки для відключення імунної відповіді у легенях пацієнта, дозволяючи при цьому імунній системі в інших частинах тіла продовжувати нормально функціонувати.
Або, наприклад, люди, яким пересаджують органи, повинні приймати імунодепресанти все життя, щоб запобігти відторгненню органу, оскільки організм виробляє важку імунну реакцію проти пересадженого органу. Але це робить їх дуже вразливими для інфекцій. Нове відкриття допомагає розробляти нові препарати, які відключають імунну реакцію організму проти пересадженого органу, але підтримують нормальну роботу решти організму, дозволяючи пацієнтові вести нормальне життя.
Більшість білих кров'яних клітин атакують інфекції в організмі, викликаючи імунну відповідь. На відміну від цього, регуляторні Т-клітини виключають імунну відповідь після того, як її робота завершена, і концентруються на відновленні пошкоджень, які вона викликала. Щоб перевірити результати дослідження наступними роками будуть проведені клінічні випробування на людях.
Але перспективи вражають! Вже сьогодні ми маємо надпотужні інструменти таргетної терапії, як-от SVF-терапія (стовбурові клітини з власного жиру) в ортопедії, яка при вчасному початку та систематичному лікуванні може замінити хірургію суглоба, або KLEONIKA (терапія аутологічними фібробластами) для перемоги над віковими змінами шкіри. Але це досить складні біотехнології, а тут мова про компоненти крові!
Якщо вдасться отримати контроль над імунітетом та діяльністю репаративних механізмів, які регулюються Т-клітинами, це стане справжнім проривом, завдяки якому однаково легко буде і трансплантації вивести на новий рівень, і повернути густину волоссю без пересадки. Не стомлююсь дивуватись, в які унікальні часи живемо!
Yorumlar